منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

English
ترمینال ریلی

ترمینال ریلی

ترمینال ریلی

ترمینال ریلی

ترمینال ریلی چیست؟

جهت اتصال المان های مختلف در داخل تابلو برق بر روی هرکدام از آن ها ترمینال هایی وجود دارد که می توان آن ها را به هم متصل نمود ولی زمانی که بخواهیم تابلو برق را یک تابلو برق دیگر و یا المان های خارجی سیستم و جعبه ترمینال ها ( جانکشن باکس ) متصل نماییم به یک سری ترمینال مخصوص نیاز داریم که با نصب سی ریل بر روی سینی تابلو برق می توان تعداد زیادی از آن ها را در کنار هم قرار داد و اصطلاحا به ترمینال ریلی گفته می شود .

ترمینال های ریلی در سایزهای مختلف معمولا از ۰٫۲۵ تا ۲۰۰ در بازار به راحتی پیدا می شود معمولا برای اتصال کابل تغذیه اصلی تابلو برق از ترمینال استفاده می شود مگر در زمانی که سایز سیم ها بزرگ باشد و یا خواسته باشیم که تغذیه اصلی را مستقیما به یک کلید اتوماتیک و یا شینه مسی متصل نماییم .

این ترمینال ها دارای انواع مختلفی بوده که البته در همه مدل ها برای هر سایز ترمینال یک ترمینال ارت و یک ترمینال نول وجود دارد ، ترمینال نول معمولا با ترمینال های ساده تفاوت چندانی ندارد و فقط رنگ ها متفاوت است ولی ترمینال های ارت به نحوی ساخته شده اند که به صورت الکتریکی با سینی تابلو برق و درنتیجه کل تابلو متصل هستند و همچنین در صورت اتصال بدنه تابلو برق به سیستم ارت یا زمین با استفاده از این ترمینال ها جهت اتصال ارت به قسمت های مختلف مانند موتورهای الکتریکی و یا پریزها ضمن تقویت ارت دستگاه  امنیت سیستم بالا هم بیشتر می شود . این ترمینال ها را معمولا با رنگ زد – سبز مشخص می نمایند .

ترمینال ریلی

ترمینال ارت با رنگ زد و سبز و ترمینال ارت با رنگ آبی مشخص شده اند

خب برگردیم به مدل های مختلفی از ترمینال هایی که معمولا در داخل تابلو برق و بر روی سی ریل نصب می شوند . کارایی همه آن ها مشابه است ولی فقط شکل ظاهری و نحوه اتصال سیم ها به آن ها ممکن است متفاوت باشد .

۱- ترمینال ریلی معمولی :

این نوع ترمینال ساده ترین نوع ترمینال می باشد و نمونه آن را در عکس زیر مشاهده می نمایید که برای اتصال دو سیم یا کابل به همدیگر توسط این نوع ترمینال باید هر سیم را به یک طرف ترمینال متصل نمود و برای محکم نمودن سیم باید پیچ روی آن را برای هر کابل محکم نماییم تا کابل را نگه دارد و برای جدا کردن سیم و کابل کافیست همین پیچ را باز نماییم تا کابل آزاد گردد .

ترمینال ریلی معمولی

ترمینال ریلی معمولی

۲- ترمینال ریلی فشاری :

کارکرد این نوع ترمینا فرقی با ترمینال معمولی ندارد و فقط نحوه اتصال سیم و کابل بر روی آن متفاوت و ساده تر است . در این ترمینال با فشردن سر هر سیم به یکی از طرفین ترمینال سیم وارد ترمینال شده و توسط ترمینال نگه داشته می شود ولی برای جدا کردن سیم از ترمینال معمولا باید زامنی را از  روی ترمینال فشار دهیم تا سیم را آزاد نماید . کار با این نوع ترمینال ساده بوده ولی قیمت بالاتری هم دارند .

 ترمینال ریلی فشاری

ترمینال ریلی فشاری

۳- ترمینال ریلی دو یا چند طبقه :

این نوع ترمینال همان طور که از نامش پیداست و در شکل زیر هم مشاهده می نمایید دو ردیف ترمینال بر روی همدیگر قرار گرفته که این ترمینال ها می توانند معمولی و یا فشاری باشند و بیشترین مزیتی که این نوع ترمینال ایجاد می کند، اشغال کمتر فضای تابلو برق است .

ترمینال ریلی سه طبقه

ترمینال ریلی سه طبقه

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین رتبه ۳٫۷ / ۵٫ تعداد رای : ۳

اولین نفر باشید که به این نوشته رای می دهید

مدیر وب‌سایت
ما در تیم تولید محتوای کنترل سازان در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی و محصولات در تجهیزات صنعتی را تهیه کنیم. جهت مشاوره و سفارش محصول می توانید با ما در ارتباط باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *