منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

English
موتور القایی سه فاز سنکرون

موتور القایی سه فاز سنکرون

موتور سنکرون

موتور سنکرون دسته‌ای از  موتور های الکتریکی هستند که رتور در آن‌ها با سرعت ثابتی می‌چرخد. در واقع این سرعت ثابت همان سرعت میدان مغناطیسی دوار استاتور است. البته ثابت به این معنی که در صورت تغییر میزان بار مکانیکی روی شفت، سرعت موتور تغییر نخواهد کرد و اگر بخواهیم سرعت موتور را تغییر دهیم می‌بایست فرکانس تغذیه را تغییر دهیم. روش دیگر برای تعیین سرعت چرخش روتور، تغییر تعداد قطب هاست. البته تعداد قطب‌ها جزو ویژگی‌های ذاتی موتور بوده و در زمان ساخت با توجه به نوع سیم پیچی استاتور مشخص می‌شود.

در موتورهای سنکرون سیم پیچی روتور با ولتاژ مستقیم تغذیه می‌شود و سرعت از رابطه زیر بدست می‌آید:

 

Ns=120*f/p

Ns : سرعت سنکرون یا سرعت چرخش روتور بر حسب دور در دقیقه

f : فرکانس تغذیه موتور بر حسب هرتز

p : تعداد قطب‌های موتور است

معمولاً در روتور موتورهای سنکرون علاوه بر آهن‌ربا حلقه‌های اتصال کوتاه نیز وجود دارد مانند موتورهای رتور قفسی این حلقه‌ها باعث می‌شود تا در لحظه راه‌اندازی سرعت روتور به سرعت سنکرون نزدیک شود و سپس به سرعت سنکرون برسد. این حلقه‌ها علاوه بر راه اندازی باعث مقاومت بیشتر موتور در برابر شوک بار و بار اضافی می‌شود.

 

پس موتور القایی سنکرون : به موتوری می گویند که سرعت گردش رتور با سرعت گردش میدان مغناطیسی استاتور برابر باشد یعنی اگر سرعت گردش میدان استاتور را کم نماییم سرعت رتور به همان اندازه کاهش می یابد.

مزایای موتور سنکرون:

۱- این موتور دارای ضریب قدرت مناسب و قابل تنظیم است.
۲- بازده عالی دارد.
۳- در مقابل نوسان ولتاژ حساسیت ندارد.
۴- امکان بکار بردن آن به طور مستقیم با ولتاژ زیاد وجود دارد.
۵- با تحریک مناسب هیچگونه قدرت راکتیو مصرف نمی کند و فقط قدرت اکتیو مناسب می گیرد.
۶- از این موتور می توان به عنوان مولد قدرت راکتیو برای بالا بردن ضریب قدرت خط استفاده کرد.

معایب موتور سنکرون:

۱- یک وسیله راه اندازی اولیه که موتور کمکی و غیره می باشد احتیاج دارد.
۲- علاوه بر جریان متناوب برای سیم پیچ استاتور ، جریان دائم برای قطب های آن هم مورد احتیاج است در نتیجه قیمت ماشین را نسبت به مشابه خود بالا می برد.
۳- سرعت آن ثابت است در نتیجه قابل تنظیم نیست.
۴- نداشتن تحمل اضافه بار ( در صورتی که خیلی زیادتر از حد مجاز به آن بار دهند می ایستد و دوباره بایستی آن را راه اندازی کرد.)

کاربرد موتور سنکرون:

به خاطر راه اندازی مشکل موتور سنکرون ، مورد استفاده آن محدود است. به خاطر سرعت ثابت آن، در مواردی که دور ثابت نیاز باشد، استفاده می شود. در وسایل دقیق مانند ساعت های الکتریکی و گرام و … . کاربرد مهم موتور سنکرون ، برای اصلاح Cosφ است. بار روی آن قرار نداده یعنی موتور بدون بار کار می کند در این حالت موتور سنکرون را خازن سنکرون گویند.

چت در واتساپ
1
سوالی دارید ؟
Scan the code
شروع گفتگو در واتساپ
سلام
در رابطه با موتور القایی سه فاز سنکرون سوالی دارید ؟
در واتساپ با ما در ارتباط باشید .