منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

English
گلند

گلند

گلند

گلند

گلند چیست؟

گلند کابل یا رابط کابل جهت اتصال و محکم نمودن انتهای کابل به تجهیزاتی مانند جعبه ترمینال ، تخته کلمپ و … بکار می رود که این امر باعث افزایش ایمنی وایرینگ نیز می گردد .

گلند از ایجاد فشار جلوگیری می کند و در صورتیکه به کابل فشاری وارد شود و یا کشیده شود از انتقال این نیرو به ترمینال هایی که کابل به آن سربندی شده است جلوگیری می نماید و همچنین در مواردی که سیستم در فضای باز قرار دارد از ورود گرد و غبار ، رطوبت ، روغن، مواد شیمیایی، حشرات و … به داخل جعبه ترمینال وسیله مورد نظر جلوگیری می نماید .  گلند کابل، ممکن است از مواد متالیک یا غیر متالیک ساخته شوند.

گلند به گونه ای طراحی شده که پس از ورود کابل به گلند و رد شدن آن از “واشر محافظ کابل”، علاوه بر آب بندی دستگاه یا تابلو در محل ورود کابل، از آسیب کابل توسط بدنه فلزی و غالبا تیز بدنه دستگاه، تابلو، یا محفظه ای که سوراخ جهت عبور کابل در آن ایجاد گردیده است جلوگیری می کند.عدم استفاده از گلند، به خصوص در محیط با ارتعاش بالا، موجب آسیب دیدگی و حتی پارگی کابل در دراز مدت در محل تلاقی کابل با دستگاه، تابلو، یا محفظه می گردد

گلند کابل ها را می توان در تمام انواع کابل های قدرت، نیروی الکتریکی، کنترل، ابزار دقیق، اطلاعاتی و ارتباطات مخابراتی استفاده کرد. از آن ها به عنوان ابزار بستن و مسدود کردن استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که زمانی که کابل ها به آن وارد می شوند به اندازه کافی محافظت می شوند.

جنس گلند و انواع آن

گلند‌ها با توجه به کاربرد در جنس‌های مختلف بشرح زیر ساخته می‌شوند:

گلند پلاستیکی

گلند برنجی – برنج آبکاری با نیکل کروم

گلند آلومینیوم

گلند استیل – استنلس استیل (فولاد ضد زنگ)

برای مسیریابی کابل ( کابل های همراه با رابط) از گلندکابل های انشعابی می توان استفاده کرد. این گلند کابل ها شامل ۳ قسمت ( ۲ نیم گلند و یک حلقه فلزی بست شده) می باشد که با مهره قفل شو شش گوشه پیچ شده اند. بنابراین ، کابل های پیش ساخته و از قبل نصب شده می توانند بدون حذف پلاگ ها مسیرها را طی کنند.

گلند ضد انفجار:

گلندهای ضد انفجار مانع از فراهم شدن شرایط ایجاد انفجار می شوند. نوعی غلاف خارجی آب بندی شده و عایق هستند که در انتهای کابل ها استفاده می شود. گلندها نوعی تجهیزات ضد انفجار نوع ضدشعله (exd) محسوب می شوند. گلند ها با استفاده از یک محفظه تو پر و آب بندی شده که دور هسته مشخص از یک کابل قرار می گیرند برای جلو گیری از آتش سوزی و انفجار در زون های عملیاتی استفاده می شوند. این نوع گلندها معمولاً در جاهایی کاربرد دارند که استاندارد کابل کشی رعایت شده باشد و خود کابل ها نیز ضد انفجار EX باشند. بعید است اگر تجهیزات به درستی انتخاب و نصب شود حفاظت صورت نگیرد و محفظه الکتریکی (تابلو و باکس) حفظ نشود.

جدول نحوه محاسبه گلند تابلو برق برحسب قطر کابل ورودی

ما می توانیم بر اساس دانستن قطر کابل ورودی به تابلو ، سایز گلند را برحسب PG انتخاب کنیم .درجدول زیر گلند مناسب برای کابل برق از قطر ۳ الی ۵۴ میلیمتر نمایش داده شده است.

جدول محاسبه سایز گلند برحسب PG

جدول محاسبه سایز گلند برحسب PG

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین رتبه ۰ / ۵٫ تعداد رای : ۰

اولین نفر باشید که به این نوشته رای می دهید

مدیر وب‌سایت
ما در تیم تولید محتوای کنترل سازان در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی و محصولات در تجهیزات صنعتی را تهیه کنیم. جهت مشاوره و سفارش محصول می توانید با ما در ارتباط باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *