منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

English
بریر – Intrinsic Safety Barrier

بریر – Intrinsic Safety Barrier

محافظت از مدار IS با استفاده از بریر

محافظت از مدار IS با استفاده از بریر

بریر یا Intrinsic Safety Barrier – همانگونه که از نامش مشخص است یک تجهیز حفاظتی است . استفاده از بریر در مناطق پرخطری که امکان حظور گازهای مشتعل شونده وجود دارد و یا حداقل امکان نشت آن ها وجود دارد الزامی است .

در تجهیزات مورد استفاده در مدارهای I.S یا Intrinsic Safety با درصد حفاظت بالا مقدار توان مصرفی در حد ایمن نگه داشته می شود و درصورتیکه به هردلیلی خللی در عملکرد مدار بوجود آید بریرها از ورود توان اضافی از منطقه امن به منطقه پرخطر جلوگیری می نمایند . البته استفاده از بریر برای تجهیزی که از روش محافظت I.S پشتیبانی نمی کند بی مورد است و از مدار محافظت نمی نماید .

بریر - Intrinsic Safety Barrier

بریر – Intrinsic Safety Barrier

بریرها با محدود کردن و به حداقل رساندن انرژی الکتریکی از ورود این انرژی اضافی به منطقه پرخطر ریسک انفجار و آتش سوزی را کاهش می دهند . جریان اضافی معمولا به زمین بازگردانده می شود و یا توسط یک مبدل جداسازی الکتریکی بین مدارهای مناطق پرخطر و امن را انجام می دهد .

بریرها هم توانند دارای ورودی و خروجی رله ای باشند و هم آنالوگ و دارای بیش از یک کانال باشند .

انواع بریرها :

۱- بریر اکتیو – Isolated Barrier :

این نوع بریر به منبع تغذیه خارجی متصل می شوند و می توانند برق مورد نیاز جهت راه اندازی تجهیز متصل شده به آن ها را تامین کنند . اکتیو بریرها محافظت از مدار را با ترانس ایزوله ، رله و اپتوکوپلرها انجام می دهد .

دیاگرام داخلی بربر اکتیو

دیاگرام داخلی بربر اکتیو

۲- بریر پسیو – Passive Barrier :

این نوع بریرها نیاز به تغذیه خارجی ندارند و همچنین نمی توانند توان مورد نیاز جهت تجهیز متصل شده به آن ها را تامین نمایند و این تجهیزات باید بصورت مجزا به منبع برق متصل شوند . برای استفاده از این نوع بریر باید اتصال زمینی با مقاومت کمتر از یک اهم فراهم نمود تا انرژی اضافی را از طریق آن به زمین هدایت نماید  .

دیاگرام داخلی بربر پسیو با دو عدد دیود زنر مناسب برای استفاده در Zone 1,2

دیاگرام داخلی بربر پسیو با دو عدد دیود زنر مناسب برای استفاده در Zone 1,2

این نوع بریر ولتاژ و جریان مدار را با استفاده از یک مقاومت محدود کننده جریان و دیود زنر کنترل می نماید و باتوجه به درجه حفاظت مورد نیاز از ۲ یا ۳ دیود زنر در آن بکار رفته ، این دیودها بصورت موازی کنار هم قرار گرفته اند و دلیل استفاده بیش از یک عدد دیود زنر این است که درصورتیکه یکی از دیودها معیوب گردید و از مدار خارج شد عملیات محافظت از مدار توسط دیود دوم و یا سوم صورت پذیرد .

 

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین رتبه ۴٫۶ / ۵٫ تعداد رای : ۷

اولین نفر باشید که به این نوشته رای می دهید

مدیر وب‌سایت
ما در تیم تولید محتوای کنترل سازان در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی و محصولات در تجهیزات صنعتی را تهیه کنیم. جهت مشاوره و سفارش محصول می توانید با ما در ارتباط باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *