وارنیش حرارتی

وارنیش حرارتی

وارنیش حرارتی

وارنیش حرارتی چیست؟

وارنیش حرارتی که با نام های شیرینگ حرارتی یا روکش حرارتی به منظور حفاظت از کابل ، شینه ، کابل شو و …. استفاده می شود . برای این کار ابتدا قطعه ای که می خواهیم آن را عایق نماییم از داخل وارنیش عبور می دهیم و سپس آن را گرم می نماییم ( توسط سشوار صنعتی ) و وارنیش بجای سوختن شروع به جمع شدن می نماید و به قطعه مورد نظر می چسبد .

سشوار صنعتی

همانطور که در بالا اشاره نمودیم برای منقبض نمودن وارنیش به حرارت نیاز داریم و باتوجه به ضخامت و نوع وارنیش باید میزان دمایی که به وارنیش اعمال می نماییم نیز متناسب با آن باشد و به همین دلیل وسیله ای به نام سشوار صنعتی تولید شده که ظاهر و کارکرد آن مانند سشوارهای معمولی می باشد بااین تفاوت که بدنه آن متناسب با محیط های صنعتی ساخته شده و درنتیجه محکم تر بوده و همچنین می توان دمای آن را نیز تغییر داد که معمولا این دما از ۵۰ تا ۷۶۰ درجه سانتی گراد می باشد .

 یک نمونه از سشوار صنعتی

یک نمونه از سشوار صنعتی

نحوه نصب وارنیش حرارتی

برای استفاده از وارنیش ابتدا باید یک وارنیش با سایز مناسب و متناسب با قطعه مورد نظر انتخاب نماییم ، وارنیش های حرارتی دارای سایز بندی بوده و زمانی که به عنوان مثال قصد داریم وارنیش را بر روی یک کابل نصب نماببم سایز وارنیش باید متناسب با همان سایز کابل باشد و در صورت انتخاب سایز خیلی بزرگتر ممکن است بعد از حرارت دادن وارنیش بصورت محکم و شکیل بر روی کابل نصب نگردد و باعث لغزش وارنیش گردد .

بعد از اینکه وارنیش با سایز مناسب را انتخاب نمودیم آن را پیرامون شینه ، کابل یا هر قطعه ای که مد نظر است قرار می دهیم و در حالتی که وارنیش بصورت نواری می باشد باید آن را دور جسم مورد نظر می پیچیم و سپس توسط سشوار یا هر منبع گرمایی دیگری آن را گرم نموده و مشاهده می کنیم که وارنیش شروع به منقبض شدن می نماید البته قطر آن کاهش یافته ولی طول وارنیش ثابت می ماند و نیازی نیست که آن را بلندتر از حد مورد نیاز در نظر بگیرید .

وارنیش حرارتی

نمونه ای از یک شینه مسی و کابل که توسط وارنیش حرارتی عایق شده اند .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چت در واتساپ
سوالی دارید ؟
سلام
در رابطه با وارنیش حرارتی سوالی دارید ؟
در واتساپ با ما در ارتباط باشید .