منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

English
انواع نمایشگر های تابلو برق

انواع نمایشگر های تابلو برق

 انواع نمایشگر ها 

در یک تابلو برق برای مشخص نمودن وضعیت سیستم می توان از چراغ سیگنال و آلارم کمک بگیریم به عنوان مثال وضعیت یک دریچه یا الکترو موتور را با چراغ سبز و قرمز مشخص نماییم و یا موارد دیگر اما گاها بعضی از شرایط و وضعیت ها را نمی توان توسط چند لامپ سیگنال یا آلارم مشخص نمود مانند ولتاژ شبکه یا آمپر مصرفی کل یا جزئی از تابلو برق و یا کاربردهای خاصی مانند نمایش دما و وزن و فشار و … که در این حالت برای هر پارامتری که قصد کنترل و یا نمایش آن را داریم نمایشگر خاص آن کار موجود است این نمایشگر ها از سنسور و یا المانی که در داخل تابلو فیدبک می گیرد و با پردازش آن نتیجه مطلوب ما را نمایش می دهد .

نمایشگرها معمولا دارای رله هایی می باشند که قابل برنامه ریزی می باشند مثلا در نمایشگر های دما می توان نمایشگر را طوری تنظیم نمود که درصورت رسیدن دما به حد خاصی یک رله روشن شود و از این رله در تابلو برق برای انجام عملی بصورت اتوماتیک کمک گرفت مانند روشن نمودن یک فن و یا بصدا درآوردن یک آژیر .

گاها نمایشگرها را طوری طراحی می کنند که همزمان قادر باشند چند پارامتر مختلف را کنترل و نمایش دهند مانند تصویر زیر که قادر به نمایش ولتاژ و آمپر مصرفی دستگاه به صورت همزمان می باشد .

ولت متر و آمپر متر تابلو برق

ولت متر و آمپر متر تابلو برق

در ادامه به معرفی برخی از نمایشگرهای مرسوم در تابلو برق می پردازیم البته ناگفته نماند که امروزه با وجود PLC و HMI همه پارامترها و وضعیت دستگاه را با اتصال توسط PLC کنترل نمود و در HMI برای کاربر نمایش داد و یا در صورت لزوم در داخل PLC پردازش هایی بر روی آن انجام پذیرد . ولی از آنجایی که بر روی همه تابلو برق ها از PLC  و HMI استفاده نشده و یا برای نمایش چند پارامتر ساده توجیه اقتصادی برای نصب آن ها نیست، مجبور به استفاده از این نمایشگر ها هستیم.

انواع نمایشگرها

۱- ولت متر

از نمایشگر ولت متر همانطور که از نام آن پیداست برای نمایش ولتاژ تابلو برق استفاده می کنیم، کار با این نمایشگر ها ساده می باشد و برای راه اندازی آن ها از ترمینال های زیادی که بر روی نمایشگر وجود دارد سردرگرم نشید، کافیست ترمینال های تغذیه نمایشگر را باتوجه به مدل مشخصات مندرج در روی بدنه یا کاتالوگ نمایشگر توسط برق AC یا DC تنظیم نمود و سپس به ترمینال های L1 , L2 , L3 سه فاز شبکه یا هر نقطه ای از مدار که می خواهیم متصل نماییم دو ترمینال دیگر ترمینال نول و ارت می باشد که پس از وصل نمودن آن ها ولت متر شروع بکار می نماید . در صورتی که تابلو برق ما فقط یک فاز دارد کافیست که فقط یکی از فازها را وصل نماییم و یا اینکه از نمونه تک فاز ولت متر استفاده کنیم .

ولت متر تابلو برق

نمونه ای از یک ولت متر دیجیتال مخصوص نصب بر روی تابلو برق

ولت متر ها بصورت آنالوگ یا عقربه ای و دیجیتال تولید می شوند و توع آنالوگ معمولا بصورت تک فاز بود و برای نمایش ولتاژ هر سه فاز باید سه عدد از این نمایشگر نصب گردد . مزیت دیگری که نمایشگرهای دیجیتال نسبت به آنالوگ دارند این است که در بیشتر مدل ها قابلیت نمایش ولتاژ هر فاز نسبت به نول ، ارت یا فاز دیگر را دارا می باشد و معمولا کلیدی بر روی نمایشگر برای تعویض مود اندازه گیری قرار داده شده که می توان با فشار دادن آن بین حالت های مختلف یاد شده سویچ کرد .

ولت متر آنالوگ تابلو برق

نمونه ای از یک ولت متر آنالوگ مخصوص نصب بر روی تابلو برق

 

۲- آمپرمتر

آمپرمتر یا آمیتر (Ammeter) بنا به تعریف ابزاری است که به منظور اندازه گیری جریان مدار استفاده می شود. واحد اندازه گیری جریان الکتریکی آمپر (A) می باشد. تجهیزاتی که جریان های کوچکتر را اندازه گیری می کنند با نام میلی آمپرمتر و میکرو آمپرمتر شناخته می شوند.

در تابلو برق وجود آمپر متر بسیار حیاتی می باشد و برای نمایش آمپر مصرفی کل یا بخشی از دستگاه از آن استفاده می شود و مانند ولت متر در دو نوع آنالوگ یا عقربه ای و دیجیتال ساخته می شود . برای استفاده از آمپر متر در مدار باید یک المان دیگری بنام ترانس جریان یا CT نصب گردد برای نصب این ترانس در مدار باید کابلی که قرار است جریان عبوری آن را اندازه گیری نماییم از وسط آن عبور دهیم و سپس دو ترمینالی که بر روی آن قرار دارند را به قسمت مشخص شده بر روی نمایشگر وصل می نماییم .

آمپرمتر دیجیتال

آمپرمتر دیجیتال

۳- نمایشگر وزن

در یک سیستم توزین فشار و یا نیروی جسم مورد نظر به لودسل ها وارد می شود و خروجی لوسل که ولتاژی متغییر است غالبا توسط تجهیزات کنترلی قابل فهم نیست پس در این میان به یک مدولاتور نیاز داریم که ولتاژ خروجی لودسل ها را به یک ولتاژ یا جریان خطی در رنج های مشخصی تبدیل نماید ،

این جریان خطی در نمایشگر با توجه به اینکه یک رفتار خطی دارد در نمایشگر می توان آن را توسط یک مدار الکترونیکی به صورت دونقطه ای کالیبره نمود به صورتی که با خالی شدن ظرف باسکول عدد صفر را برای ما نشان دهد و زمانیکه وزنی به باسکول اعمال شود مقدار آن را به نمایش بگذارد . همچنین معمولا در نمایشگر ها دو ترمینال خروجی جهت قرار دادن این جریان برای انجام اعمال کنترلی و یا هرگونه پردازشی بر روی سیگنال ، تعبیه می گردد . که معمولا این پردازش ها در PLC  و یا هر کنترلر دیگری انجام می پذیرد .

نمایشگر وزن

نمایشگر وزن

۴- نمایشگر دما و رطوبت

یک تابلو برق به نمایشگر دما و رطوبت نیاز دارد با توجه به اینکه قطعات داخل تابلو برق از لحاظ دما و رطوبت دارای محدوده مجاز مشخصی هستند پس باید دما و رطوبت همیشه مانیتور و کنترل گردد و ترجیحا با از نمایشگری استفاده شود که قابل برنامه ریزی باشد تا در صورت تغییرات دما یا رطوبت ، خارج از محدوده قابل قبول یک آلارم یا دستوری را ارسال نماید تا طراح تابلو برق در سیستم های کنترلی خود از آن استفاده نماید مثلا به یک فن خنک تهویه هوا دستور روشن شدن دهند .

 نمایشگر دما و رطوبت

نمایشگر دما و رطوبت

این ها نمونه هایی از چند نمایشگر رایج بود ولی در تابلو برق ها از نمایشگرهای دیگری مانند نمایشگر فشار ، فرکانس متر و … استفاده می شود که کاربردهای متنوعی دارند .

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین رتبه ۴ / ۵٫ تعداد رای : ۳

اولین نفر باشید که به این نوشته رای می دهید

مدیر وب‌سایت
ما در تیم تولید محتوای کنترل سازان در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی و محصولات در تجهیزات صنعتی را تهیه کنیم. جهت مشاوره و سفارش محصول می توانید با ما در ارتباط باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *