ولتاژ استاندارد در ایران

ولتاژ استاندارد در ایران

ولتاژ استاندارد

ولتاژ استاندارد تک فاز و سه فاز در ایران

ولتاژ استاندارد تک فاز و سه فاز د رایران به ترتیب ۲۲۰ ولت و ۳۸۰ ولت می باشد در صورتی که ولتاژ از این مقادیر اسمی به طور قابل ملاحظه افزایش یابد.

خزابیهایی در دستگاههای برقی به وجود می آورد و در صورتی که از این مقادیر کاهش قابل ملاحظه یابد نیز مشکلات و اختلالاتی در کار دستگاهها به وجود می اید

توان موتورهای برقی

در موتورهای برقی توان موتور با مجذور ولتاژ متناسب است در صورتی که ولتاژ تغذیه یک موتور برقی ۵ درصد از مقدار اسمی کاهش یابد توان موتور ۱۰ درصد کم می شود و در صورتی که ولتاژ ۱۰ درصد افت داشته باشد توان موتور ۱۹ درصد کاهش می یابد .

در مورد لامپ های رشته دار کاهش ولتاژ به اندازه ۵ درصد توان نورانی خروجی را ۱۶ درصد کاهش می دهد و کاهش ولتاژ به اندازه ۱۰ درصد میزان نور را ۳۰ درصد کاهش می دهد.

دلیل این امر این است که با کاهش ولتاژ درجه حرارت کار لامپ شدیدا کاهش می یابد  و نور تولید شده بستگی به درجه حرارت کار لامپ دارد.

با توجه به نکات فوق روشن است که در برق رسانی باید سعی شود از کاهش قابل ملاحظه ولتاژ جلوگیری ببه عمل آید

افت ولتاژ

افت ولتاژ در مورد مدارهای روشنایی ۴ درصد و در مورد مدارهای تغذیه موتورها ۶ درصد است معمولا نیمی از این ولتاژ را به شبکه توزیع و نیم دیگر را به سیم و کابل  کشی داخلی اختصاص می دهند .

مطالب مرتبط

۷ دیدگاه‌

 1. Amin گفت:

  سلام

  لطف کنید راهنمایی بفرمایید

  الف ) میخواستم بدونم در عمل ، برای کولر گازی با جریان کارکرد ۱۶ آمپر یه فیوز مینیاتوری ۲۰ آمپر تیپ c جواب می دهد. با توجه به جریان راه اندازی کولرها و کلا موتورهای الکتریکی؟؟

  ب )همچنین لطف کنید بفرمایید چرا دوست من که برقکار میباشد میگوید اکثر منازل که برای برقکاری رفته ، سازمان برق ، به عنوان مثال برای برق سه فاز ۳۲ آمپر، سه تا فیوز فشنگی ۳۲ آمپر میزنه یا برق تک فاز ۲۵ آمپر یه فیوز فشنگی ۲۵ آمپر میزند و این فیوزها سریع میسوزند او مجبور میشود از فیوزها با جریان بالاتر استفاده کند مثلا برای سه فاز ۳۲ آمپر سه تا فیوز ۶۳ آمپر میزند که به قول خودش جواب بده . با توجه به اینکه اینکار از نظر ایمنی خطرناک میباشد لطفا دلیل اصلی سوختن فیوزها رو بفرمایید

  ج ) در کنتور برای فازی که کولر ها گازی و روشنایی و پریزها روی آن قرار میگیرد با توجه به جریان هجومی کولرها و برخی دیگر از وسایل کدام فیوز فشنگی gm یا gG را انتخاب کنیم ( که در بازار موجود باشد )

  و همچنین اگر لطف کنید منبعی برای یادگیری در انتخاب انواع فیوزها که در عمل جواب بده نه اینکه فقط تئوری باشد، معرفی کنید

  با تشکر فراوان

 2. با بک تهلوی گفت:

  با سلام
  می خواستم بپرسم حداکثر ولتاژی که برای منازل مسکونی در شبکه شما تعریف شده است چند ولت می باشد که همکاران شما آن را ۲۴۵ ولت اعلام نموده اند، و می خواستم بپرسم بر اسل چه استانداری به این عدد رسیده اید

  • admin گفت:

   باسلام
   محدوده ۲۱۰ تا ۲۴۰ برای دستگاه های الکتریکی مجاز است و مشکلی ایجاد نمیکنه اما مقادیر بالاتر و یا پایینتر می تواند مشکل ساز شود .
   چون ولتاژ ۲۴۰ آسیب زننده نیست ممکن است برای در ترانس های کاهنده در سطح شهر ولتاژ رو بر روی ۲۴۰ تنظیم کنند تا واحدهایی که درفاصله قابل ملاحظه ای از ترانس قرار دارند و افت ولتاژ بدلیل بعد مسافت و اتلاف و مصرف بقیه واحد ها رو تجربه می کنند نهایتا ولتاژی پایینتر از ۲۱۰ نرسند .

 3. Sogand گفت:

  سلام ولتاژ ۲۲۴ آیا ولتاژ بالای هست که محافظ یخچال ما در حالت high voltage میرود و برق را قطع می کند، این مشکل از کجاست محافظ یا تغییر ولتاژ؟ چی کنیم؟

  • admin گفت:

   باسلام
   خیر ولتاژ ۲۲۴ ولتاژ بالایی نیست و نباید این حالت پیش بیاد.
   نوشته روی محافظ رو بخونید ببینید محدوده ولتاژ مجاز یا امن رو چه محدوده ای در نظر گرفته .
   یک محافظ دیگه استفاده کنین ببینید مشکل برطرف میشه .

 4. پورکمالی گفت:

  سلام ولتاژ خونه ما ۲۰۸ تقریبا
  برقمون هم خیلی نوسان داره یعنی هی محافظ هامون کار میکنه

  • admin گفت:

   با سلام
   اگر دامنه نوسان ولتاژ خیلی زیاد هستش اولا از بقیه همسایه های ساکن در محله سوال بفرمایید و ببینید که این مشکل رو همه دارند یا فقط شما نوسان دارید . به یک همسایه هم بسنده نکنید چون ممکن است همسایه ای که شما ازش سوال کردین بر روی یک فاز دیگه ای باشه و اون فاز هم مشکلی نداشته باشه .
   خب اگه دیدین که این مشکل رو چند نفر دیگه هم دارن حتما با اداره برق منطقه ای که ساکن هستین تماس بگیرین و مشکل رو مطرح کنین .
   درصورتیکه مشکل برطرف نشد میتوانید از استابلایزر استفاده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *