ولتاژ استاندارد در ایران

ولتاژ استاندارد در ایران

ولتاژ استاندارد

ولتاژ استاندارد تک فاز و سه فاز در ایران

ولتاژ استاندارد تک فاز و سه فاز د رایران به ترتیب ۲۲۰ ولت و ۳۸۰ ولت می باشد در صورتی که ولتاژ از این مقادیر اسمی به طور قابل ملاحظه افزایش یابد.

خزابیهایی در دستگاههای برقی به وجود می آورد و در صورتی که از این مقادیر کاهش قابل ملاحظه یابد نیز مشکلات و اختلالاتی در کار دستگاهها به وجود می اید

توان موتورهای برقی

در موتورهای برقی توان موتور با مجذور ولتاژ متناسب است در صورتی که ولتاژ تغذیه یک موتور برقی ۵ درصد از مقدار اسمی کاهش یابد توان موتور ۱۰ درصد کم می شود و در صورتی که ولتاژ ۱۰ درصد افت داشته باشد توان موتور ۱۹ درصد کاهش می یابد .

در مورد لامپ های رشته دار کاهش ولتاژ به اندازه ۵ درصد توان نورانی خروجی را ۱۶ درصد کاهش می دهد و کاهش ولتاژ به اندازه ۱۰ درصد میزان نور را ۳۰ درصد کاهش می دهد.

دلیل این امر این است که با کاهش ولتاژ درجه حرارت کار لامپ شدیدا کاهش می یابد  و نور تولید شده بستگی به درجه حرارت کار لامپ دارد.

با توجه به نکات فوق روشن است که در برق رسانی باید سعی شود از کاهش قابل ملاحظه ولتاژ جلوگیری ببه عمل آید

افت ولتاژ

افت ولتاژ در مورد مدارهای روشنایی ۴ درصد و در مورد مدارهای تغذیه موتورها ۶ درصد است معمولا نیمی از این ولتاژ را به شبکه توزیع و نیم دیگر را به سیم و کابل  کشی داخلی اختصاص می دهند .

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. Amin گفت:

  سلام

  لطف کنید راهنمایی بفرمایید

  الف ) میخواستم بدونم در عمل ، برای کولر گازی با جریان کارکرد ۱۶ آمپر یه فیوز مینیاتوری ۲۰ آمپر تیپ c جواب می دهد. با توجه به جریان راه اندازی کولرها و کلا موتورهای الکتریکی؟؟

  ب )همچنین لطف کنید بفرمایید چرا دوست من که برقکار میباشد میگوید اکثر منازل که برای برقکاری رفته ، سازمان برق ، به عنوان مثال برای برق سه فاز ۳۲ آمپر، سه تا فیوز فشنگی ۳۲ آمپر میزنه یا برق تک فاز ۲۵ آمپر یه فیوز فشنگی ۲۵ آمپر میزند و این فیوزها سریع میسوزند او مجبور میشود از فیوزها با جریان بالاتر استفاده کند مثلا برای سه فاز ۳۲ آمپر سه تا فیوز ۶۳ آمپر میزند که به قول خودش جواب بده . با توجه به اینکه اینکار از نظر ایمنی خطرناک میباشد لطفا دلیل اصلی سوختن فیوزها رو بفرمایید

  ج ) در کنتور برای فازی که کولر ها گازی و روشنایی و پریزها روی آن قرار میگیرد با توجه به جریان هجومی کولرها و برخی دیگر از وسایل کدام فیوز فشنگی gm یا gG را انتخاب کنیم ( که در بازار موجود باشد )

  و همچنین اگر لطف کنید منبعی برای یادگیری در انتخاب انواع فیوزها که در عمل جواب بده نه اینکه فقط تئوری باشد، معرفی کنید

  با تشکر فراوان

 2. با بک تهلوی گفت:

  با سلام
  می خواستم بپرسم حداکثر ولتاژی که برای منازل مسکونی در شبکه شما تعریف شده است چند ولت می باشد که همکاران شما آن را ۲۴۵ ولت اعلام نموده اند، و می خواستم بپرسم بر اسل چه استانداری به این عدد رسیده اید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *