تایمر

تایمر چیست

تایمر ها یک نوع رله اتوماتیک می باشند که می توانند به صورت زمانبندی شده به تجهیزات تابلو برق فرمان دهند مانند کنتاکتور و یا هر وسیله ای دیگر. در ادامه به بررسی بیشتر انواع تایمرها پرداخته و مزایا و معایب آن ها را بررسی می نماییم .

انواع مختلف تایمر ها:

تایمر موتور دار:

تایمرهای موتوردار همانطور که از نامشان بر می آید در ساختمان آن یک موتور الکتریکی قرار دارد که زمانیکه جریان الکتریکی به پایه های تحریک آن وارد می شود موتور شروع به حرکت می نماید و در زمان مشخصی که معمولا توسط پتانسیومتر یا یک کلید گردان که بر روی آن قرار دارد تعیین می گردد توقف نموده و عملیات باز و بسته کردن تیغه ها را باتوجه به مود کاریش که کاربرد انتخاب نموده انجام می شود . این نوع تایمرها را تایمر آنالوگ نیز می گویند .

تایمر الکترونیکی:

جریان در این مدارها توسط مقاومت در خازن ایجاد شده و بعد از وارد شدن جریان، ولتاژ در ترانزیستور افزایش می یابد و سپس به بوبین یک رله اعمال می شود که باعث  کنتاکت های داخل رله عمل استپ و استارت را انجام می دهند. در داخل مدار تایمر الکترونیکی یک دیود قرار دارد که عمل حفاظت از ترانزیستور را بر عهده دارد .

تایمر پنوماتیک:

تایمرهای پنوماتیک از یک کپسول هوا و هسته آهنی و یک بوبین تشکیل شده اند . نحوه عملکرد این تایمر به این صورت می باشد که ابتدا بوبین تحریک شده که باعث فشرده شدن کپسول هوا شده و با توجه به زمانی که از قبل تعیین شده کنتاکت های تایمر تغییر وضعیت می دهند .

تایمر پنوماتیک

تایمر پنوماتیک یا بادی

تایمر حرارتی:

این نوع تایمر ها مصارف صنعتی ندارد و در این تایمرها از بی متال استفاده شده و با تغییر دما پس از گذشت زمانی مشخص دو قطعه فلزی که دارای ضریب انبساط طولی مختلفی هستند تغییر وضعیت داده و باعث تحریک یک رله می شود . باتوجه به اینه این تایمرها به گرما و سرمای محیطی که در داخل آن قرار دارند عکس العمل نشان می دهند در سیم کشی ساختمان ها هم از آن استفاده می نمایند .

تایمر حرارتی

تایمر حرارتی

توجه داشته باشید که قبل از اقدام به خرید یک تایمر حتما کاتالوگ و یا دیتاشیت آن را مطالعه نمایید و این موضوع را کنترل نمایید که آیا تایمر مورد نظر مود کاری مدنظر شما را دارد ؟ معمولا تایمرها مودهای کاری مختلفی دارند مثلا یک تایمر ممکن است در یک مود کاری با تحریک تایمر ، تایمر بعد از مثلا گذشت ۵ ثانیه رله خروجی را بسته و به مدت ۱۰ ثانیه آن را بسته نگه دارد و همینطور حالت های مختلف دیگر .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید