منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

English
ولتاژ استاندارد در ایران

ولتاژ استاندارد در ایران

ولتاژ استاندارد در ایران

ولتاژ استاندارد در ایران

استاندارد ولتاژ برق

در کشورهای مختلف استاندارد های مختلفی برای سیستم انتقال انرژی الکتریسیته وجود دارد و معمولا به همراه انواع دستگاه های الکتریکی اعم از لوازم خانگی و یا  تجهیزات صنعتی برچسب و یا کاتالوگی وجود دارد که اطلاعاتی در مورد توان مصرفی و ولتاژ و فرکانس مورد نیاز تجهیز مورد نظر در آن قید شده است و این اطلاعات را باید با استانداردهای کشوری که در آن ساکن هستید مقایسه نمایید .

ولتاژ استاندارد تک فاز و سه فاز در ایران

امروزه ولتاژ استاندارد تک فاز و سه فاز در ایران به ترتیب ۲۳۰ ولت و ۴۰۰ ولت در فرکانس ۵۰ هرتز می باشد ( در گذشته ولتاژ تک فاز ۲۲۰ ولت و ولتاژ سه فاز ۳۸۰ بوده ) . منظور از ولتاژ برق تک فاز اختلاف پتانسیل بین یک فاز و نول می باشد و منظور از ولتاژ برق سه فاز اختلاف پتانسل بین دوفاز مختلف می باشد .

این ولتاژ فشار ضعیف در ایران می باشد منظور از ولتاژ فشار ضعیف ولتاژی است که به مشترکین اداره برق تحویل می شود . در ادامه با سایر سطوح ولتاژی ایران نیز آشنا می شویم .

در صورتی که ولتاژ از این مقادیر اسمی به طور قابل ملاحظه افزایش یابد خزابی هایی در دستگاه های برقی به وجود می آورد و در صورتی که از این مقادیر کاهش قابل ملاحظه یابد نیز مشکلات و اختلالاتی در کار دستگاه ها به وجود می آید

توان موتورهای برقی

در موتورهای برقی توان موتور با مجذور ولتاژ متناسب است در صورتی که ولتاژ تغذیه یک موتور برقی ۵ درصد از مقدار اسمی کاهش یابد توان موتور ۱۰ درصد کم می شود و در صورتی که ولتاژ ۱۰ درصد افت داشته باشد توان موتور ۱۹ درصد کاهش می یابد .

در مورد لامپ های رشته ای کاهش ولتاژ به اندازه ۵ درصد توان نورانی خروجی را ۱۶ درصد کاهش می دهد و کاهش ولتاژ به اندازه ۱۰ درصد میزان نور را ۳۰ درصد کاهش می دهد. دلیل این امر این است که با کاهش ولتاژ درجه حرارت کار لامپ شدیدا کاهش می یابد  و نور تولید شده بستگی به درجه حرارت کار لامپ دارد.

با توجه به نکات فوق روشن است که در برق رسانی باید سعی شود از کاهش قابل ملاحظه ولتاژ جلوگیری ببه عمل آید

ولتاژ استاندارد تک فاز و سه فاز در کشورهای مختلف

درصوتیکه قصد داشته باشید که به کشوری دیگری مسافرت کنید نیاز است که در مورد ولتاژ استاندارد کشور مقصد اطلاعاتی داشته باشید تا در زمان استفاده از لوازم الکتریکی خود با مشکل مواجه نشوید . ولتاژی که در کشورهای دیگر تحویل مشترکین می گردد مانند ایران از نوع برق متناوب ( AC ) می باشد ولی ممکن است در موارد زیر تفاوت هایی داشته باشد :

۱- سطح ولتاژ

۲- فرکانس

۳- اتصالات برقی ( پریز و دوشاخه )

ولتاژ استاندارد تک فاز و سه فاز کشورهای مختلف

ولتاژ استاندارد تک فاز و سه فاز کشورهای مختلف

با توجه به تصویر بالا سطح ولتاژ تک فاز در کشورهای مختلف از ۱۰۰ تا ۲۴۰ ولت و برق سه فاز از ۱۷۰ تا ۴۱۵ ولت متغییر است و همچنین این سطوح ولتاژی در فرکانس های ۵۰ یا ۶۰ هرتز تحویل مصرف کننده های نهایی می گردد .

پس لازم است در زملن مسافرت و یا مهاجرت به کشوری دیگر تجهیزات الکتریکی خود را کنترل نمایید البته امروزه تعداد زیادی از کمپانی هایی که محصولات خود را برای طیف وسیعی از کشورهای جهان تولید می کنند برای اینکه مجبور نشوند برای هر منطقه محصول خود را باز طراحی ننمایند ، محصول خود را طوری طراحی می نمایند که قادر به عملکرد در استانداردهای مختلف باشد مانند شارژر موبایل زیر.

شارژر موبایل با قابلیت عملکرد در ولتاژ 110 تا 240 VAC و فرکانس 50-60 Hz - به نوشته های روی بدنه شارژر توجه شود

شارژر موبایل با قابلیت عملکرد در ولتاژ ۱۱۰ تا ۲۴۰ VAC و فرکانس ۵۰-۶۰ Hz – به نوشته های روی بدنه شارژر توجه شود


تا اینجا سطح ولتاژ فشار ضعیف ( LV ) در ایران و سایر کشورها را بررسی نمودیم در جدول زیر سطوح ولتاژی مختلف طبق دو استاداردهای IEC و  ANSI را معرفی نموده ایم که هرکدام در بخشی از سیستم توزیع بکارگرفته می شوند .

استاندارد</th > IEC ANSI
فشار ضعیف LV تا ۱KV تا ۱KV
فشار متوسط MV ۱-۳۵KV ۱-۱۰۰KV
فشارقوی HV ۳۵-۲۳۰KV ۱۰۰-۲۳۰KV
فوق فشارقوی EHV ۲۳۰KV به بالا ۲۳۰-۱۰۰۰KV
فوق‌العاده فشارقوی UHV ۱۰۰۰KV به بالا

 

فشار ضعیف LV :

همانگونه که قبلا هم اشاره شد این ولتاژی است که قرار است تحویل مصرف کننده نهایی شود . بصورت کلی ولتاژهای کمتر از ۱۰۰۰ ولت فشار ضعیف درنظر گرفته می شود .

فشار متوسط MV :

این سطح ولتاژ معمولا برای انتقال توان در فواصل کم و سطح شهر استفاده می شود . گروه ولتاژی فشار متوسط در ایران دارای مقادیر ۳KV و ۶٫۶KV و ۱۱KV و ۲۰KV و ۳۳KV هستند.

 

فشارقوی HV و EHV و UHV :

ولتاژها در سطوح مخلف فشار قوی برای انتقال توان در حجم زیاد و در فواصل طولانی استفاده می‌شوند. در نزدیکی شهرها و در پست های انتقال، ولتاژ فشارقوی به گروه‌های فشار متوسط MV تبدیل می‌شود. شبکه‌هایی که برای جابجایی توان با ولتاژ فشارقوی استفاده می‌شوند، شبکه‌های انتقال نام دارند.

 

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین رتبه ۳٫۹ / ۵٫ تعداد رای : ۲۹

اولین نفر باشید که به این نوشته رای می دهید

مدیر وب‌سایت
ما در تیم تولید محتوای کنترل سازان در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی و محصولات در تجهیزات صنعتی را تهیه کنیم. جهت مشاوره و سفارش محصول می توانید با ما در ارتباط باشید .

‫21 نظر

 • Amin گفت:

  سلام

  لطف کنید راهنمایی بفرمایید

  الف ) میخواستم بدونم در عمل ، برای کولر گازی با جریان کارکرد ۱۶ آمپر یه فیوز مینیاتوری ۲۰ آمپر تیپ c جواب می دهد. با توجه به جریان راه اندازی کولرها و کلا موتورهای الکتریکی؟؟

  ب )همچنین لطف کنید بفرمایید چرا دوست من که برقکار میباشد میگوید اکثر منازل که برای برقکاری رفته ، سازمان برق ، به عنوان مثال برای برق سه فاز ۳۲ آمپر، سه تا فیوز فشنگی ۳۲ آمپر میزنه یا برق تک فاز ۲۵ آمپر یه فیوز فشنگی ۲۵ آمپر میزند و این فیوزها سریع میسوزند او مجبور میشود از فیوزها با جریان بالاتر استفاده کند مثلا برای سه فاز ۳۲ آمپر سه تا فیوز ۶۳ آمپر میزند که به قول خودش جواب بده . با توجه به اینکه اینکار از نظر ایمنی خطرناک میباشد لطفا دلیل اصلی سوختن فیوزها رو بفرمایید

  ج ) در کنتور برای فازی که کولر ها گازی و روشنایی و پریزها روی آن قرار میگیرد با توجه به جریان هجومی کولرها و برخی دیگر از وسایل کدام فیوز فشنگی gm یا gG را انتخاب کنیم ( که در بازار موجود باشد )

  و همچنین اگر لطف کنید منبعی برای یادگیری در انتخاب انواع فیوزها که در عمل جواب بده نه اینکه فقط تئوری باشد، معرفی کنید

  با تشکر فراوان

  • فرشید گفت:

   سلام
   فیوز مینیاتوری c کند کار است و تحمل جریان راه اندازی کولرهای گازی رو دارد
   کلا برای حفاطت از وسایل موتوری داخل منزل از فیوز مینیاتوری نوع c استفاده میشود.
   برای برق سه فاز خانگی خروجی کنتور معمولا یک کلید حرارتی و سه فیوز فشنگی ۲۵ آمپر استفاده میشود.
   چون هر فاز تا ۲۵ آمپر یا جریان جواب میدهد.
   باید مصرف رو روی سه فاز متعادل کرد
   و تقسیم جریان روی فازها بدرستی انجام شود تا مشکلی پیش نیاد و فیوزها قطع نکنند و همچنین از فیوزهای با کیفیت استفاده کنید

 • با بک تهلوی گفت:

  با سلام
  می خواستم بپرسم حداکثر ولتاژی که برای منازل مسکونی در شبکه شما تعریف شده است چند ولت می باشد که همکاران شما آن را ۲۴۵ ولت اعلام نموده اند، و می خواستم بپرسم بر اسل چه استانداری به این عدد رسیده اید

  • admin گفت:

   باسلام
   محدوده ۲۱۰ تا ۲۴۰ برای دستگاه های الکتریکی مجاز است و مشکلی ایجاد نمیکنه اما مقادیر بالاتر و یا پایینتر می تواند مشکل ساز شود .
   چون ولتاژ ۲۴۰ آسیب زننده نیست ممکن است برای در ترانس های کاهنده در سطح شهر ولتاژ رو بر روی ۲۴۰ تنظیم کنند تا واحدهایی که درفاصله قابل ملاحظه ای از ترانس قرار دارند و افت ولتاژ بدلیل بعد مسافت و اتلاف و مصرف بقیه واحد ها رو تجربه می کنند نهایتا ولتاژی پایینتر از ۲۱۰ نرسند .

 • Sogand گفت:

  سلام ولتاژ ۲۲۴ آیا ولتاژ بالای هست که محافظ یخچال ما در حالت high voltage میرود و برق را قطع می کند، این مشکل از کجاست محافظ یا تغییر ولتاژ؟ چی کنیم؟

  • admin گفت:

   باسلام
   خیر ولتاژ ۲۲۴ ولتاژ بالایی نیست و نباید این حالت پیش بیاد.
   نوشته روی محافظ رو بخونید ببینید محدوده ولتاژ مجاز یا امن رو چه محدوده ای در نظر گرفته .
   یک محافظ دیگه استفاده کنین ببینید مشکل برطرف میشه .

 • پورکمالی گفت:

  سلام ولتاژ خونه ما ۲۰۸ تقریبا
  برقمون هم خیلی نوسان داره یعنی هی محافظ هامون کار میکنه

  • admin گفت:

   با سلام
   اگر دامنه نوسان ولتاژ خیلی زیاد هستش اولا از بقیه همسایه های ساکن در محله سوال بفرمایید و ببینید که این مشکل رو همه دارند یا فقط شما نوسان دارید . به یک همسایه هم بسنده نکنید چون ممکن است همسایه ای که شما ازش سوال کردین بر روی یک فاز دیگه ای باشه و اون فاز هم مشکلی نداشته باشه .
   خب اگه دیدین که این مشکل رو چند نفر دیگه هم دارن حتما با اداره برق منطقه ای که ساکن هستین تماس بگیرین و مشکل رو مطرح کنین .
   درصورتیکه مشکل برطرف نشد میتوانید از استابلایزر استفاده کنید .

 • مفیدی گفت:

  باسلام، ولتاژ برق خانه را با ولت متر دیجیتال اندازه گرفتم ۲۲۰ بود. فاصله خانه تا تابلوی برق ۱۱۰ متر و کابل ۲*۶ است. بفرمایید آیا نرمال است و اینکه ایا ولت متر ضریب خطا دارد؟ باسپاس، مفیدی

  • admin گفت:

   سلام
   ولتاژ برق خانه باید ۲۲۰ تا ۲۴۰ باشد .
   کابل ۶*۲ برای این مسافت و مصرف خانگی که ۲۵ تا ۳۲ آمپر هست مناسبه .
   آمپرمتر اگر سالم باشد نه خطایی ندارد ولی اگر کیفیت پایینی داشته باشه معمولا تا ۵ ولت خطا رو نشون میده . البته طبق تجربه بنده .

 • Sherry گفت:

  سلام من یه دستگاه ps5 خریدم و روش زده ولتاژ بین ۱۰۰ تا ۲۴۰ v یعنی تو ایران مشکلی نداره و کار میکنه ؟

 • علي گفت:

  سلام یک سوال دارم من یک دستگاه یو پی اس لاین اینراکتیو ١٢٠٠ گرفتم به تازگی،گاهی مواقع صدای سوییچ از دستگاه میاد، و ولتاژ هم ثابت نیست تغییر میکنه ، مثلا یادمه پایین ترین ولتاژی که زده بود ٢٠۵ بود ، این مشکلی نداره؟ یکبار هم دیدم یو پی اس ولتاژ ورودی رو ٢٠٨ زده و ولتاژ خروجی رو ٢٣٨ زده بود ، نگران بودم این اعداد غیر طبیعی باشه و به دستگاه هام اسیب بزنه ، البته تاثیری در عملکرد دستگاه ها ندیدم تو این زمان ،بی زحمت راهنمایی کنید تا خیالم راحت بشه؟

  • مدیر گفت:

   سلام . ولتاژ خروجی ۲۴۰ استاندارد هستش و مشکلی نداره . خب یو پی اس هم کار علاوه بر ذخیره انرژی کار استابلایزر رو هم انجام میده . و این سویچ کردن طبیعی هست . اگر UPS آنلاین تهیه میکردین سویچ کردن زیاد مشکل ساز نبود براتون

 • محمدرضا محمدی گفت:

  درود بر شما ولتاژ منزل ما با نوسانات زیادی مواجه است ودر حال حاضر ۲۸۰ ولت میباشد . آیا مشکل ساز خواهد بود و چرا هیچ کدام از محافظ ها سطح بالا را گزارش نمیکنند !؟

 • محمد گفت:

  با سلام وادب خدمت کارشناسان محترم بنده کولر گازی ۳۰هزار ایران رادیاتور دارم و یخچال دو قلو پارس. ولتاژ در ورودی ساختمان در اوج بار تابستان ۱۹۵Vاست محافظ A۳۰ورودی ساختمان نصب کرده ام ولتاژ در حین کار کولر و یخچال ۱۸۵الی۱۹۰Vاست آیا به کولر و یخچال آسیب وارد نمی شود تشکر از راهنمایی ضمنا فیوز های محافظ جداگانه برای کولر و یخچال تعبیه شده

 • Mahsa.k گفت:

  سلام خسته نباشید اتو موی ۱۲۷ ولت هم میشه توی ایران استفاده کرد؟یا ۲۲۰ ولت؟

 • علي گفت:

  سلام یه دستگاه سه فاز دارم شب ها خطای اضافه ولتاژ میزنه با مولتی متر ولتاژ رو گرفتم ۴٢۵ ولت بود، ایا این ولتاژ به دستگاه اسیب میزنه و راهکارش چیه بتونم کم کنم؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *