اسلیپ رینگ (Slip Ring) چیست؟

اسلیپ رینگ (Slip Ring)

اسلیپ رینگ (Slip Ring)

اسلیپ رینگ (Slip Ring) یک وسیله الکترومکانیکی (Electromechanical) است که به وسیله آن می توان سیگنال های فرمان و قدرت را از یک بخش دورانی به بخش ثابت منتقل نمود. با استفاده از اسلیپ رینگ می توان علاوه بر بهبود عملکرد سیستم، از استهلاک، خرابی و پیچش سیم ها حول محور دورانی اجتناب نمود. اسلیپ رینگ در صنایع به نام های دیگر از قبیل مفصل دورانی الکتریکی (Rotary Electrical Joint)، کلکتور دورانی الکتریکی و همچنین کانتکتور دورانی الکتریکی شناخته می شود. بسته به نوع و تعداد سیم های سیگنال فرمان و قدرت؛ ابعاد، دقت و قیمت اسلیپ رینگ ها متفاوت است.

کاربردهای اسلیپ رینگ

معمولا در موتورهای اسلیپ رینگ یا موتورهای حلقه ای لغزنده ، ژنراتورهای الکتریکی برای سیستم های متناوب (AC) و ژنراتورها و همچنین در ماشین آلات بسته بندی، حلقه های کابلی و توربین های بادی استفاده می شود.

اجزای تشکیل دهنده اسلیپ رینگ ها:

اسلیپ رینگ از یک هسته و واحد کاملا مستقل، هوزینگ، جاروبک و یاتاقان تشکیل شده است. بسته به نوع اسلیپ رینگ ممکن است جنس و متریال به کار گرفته شده در اسلیپ رینگ متفاوت باشد. بر روی هسته دورانی رینگ هایی جدا از هم قرار گرفته است که هر کدام به سیم های سیگنال مربوط به خود متصل است، هوزینگ ثابت دارای جاروبک هایی است که هر کدام به روی یک رینگ می لغزد. لذا سیگنال های ارتباطی از طریق جاروبک ها از بخش دورانی به بخش ثابت جریان پیدا می کند.

 

اسلیپ رینگ

اسلیپ رینگ

انواع اسلیپ رینگ ها:

اسلیپ رینگ انواع مختلفی دارد از مهمترین آن ها موارد زیر می‌باشند.

اسلیپ رینگ های بدون سیم (Wireless slip rings)
در اسلیپ رینگ های بدون سیم، هیچ دو سطحی با یکدیگر در ارتباط نیست بلکه ارتباط از طریق سیگنال های الکترومغناطیسی از منابع متحرک به سوی منبع ثابت ایجاد می شود.
اسلیپ رینگ بدون سیم

اسلیپ رینگ بدون سیم

اسلیپ رینگ های استوانه ای سوراخ راه بدر (Through hole slip rings)
اسلیپ رینگ های استوانه ای سوراخ راه به در از انواع عمومی اسلیپ رینگ ها هستند که در آن شافت متحرک به بخش متحرک متصل می شود و
هوزینگ اسلیپ رینگ به بخش ثابت اتصال دارد.
اسلیپ رینگ استوانه ای سوراخ راه بدر

اسلیپ رینگ استوانه ای سوراخ راه بدر

اسلیپ رینگ های تخت (Pancake slip rings)

در مواقعی که محدودیت فضای طولی وجود دارد از اسلیپ رینگ تخت استفاده می شود. این نوع اسلیپ رینگ ها بجای توزیع رینگ ها در طول استوانه رینگ ها در دایره هایی هم مرکز گسترش یافته اند.

اسلیپ رینگ تخت

اسلیپ رینگ تخت

 

اسلیپ رینگ های جیوه ای (Mercury-wetted slip rings)
در اسلیپ رینگ های جیوه ای جاروبک روی رینگ ها اتصال مکانیکی ندارد، بلکه درون یک فیلمی از جیوه روی رینگ حرکت می کند. این نوع اسلیپ رینگ ها اصطکاک بسیار اندکی دارند و بسیار دقیق هستند.
اسلیپ رینگ جیوه ای

اسلیپ رینگ جیوه ای

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *